top of page

LOVE BOMBING TEHLİKESİ

Güncelleme tarihi: 7 Oca 2022

Sağlıklı romantik ilişkiler yaşamak birçok kişinin isteğidir. Hayatın akışında beraber yürüyebileceği, duygusal paylaşım sağlayabileceği, zorluklara karşı destek alabileceği bir kişi ile beraberlik kurmak için bir arayıştadır insan.

Herkes için ideal partner özellikleri farklılık gösterebilir. Kimi çok esprili bir eş isterken kimi ağır başlı olması gerektiğini savunur. Kimi kariyeri kimi kendisine ayrılan zamanı öncelik alır. İlişki deneyimi kişide kırgınlıklara yol açabilir, yorabilir ve bir sonraki ilişkiden beklentisini güncellemesini sağlayabilir. Onarmak içgüdüsüyle ilişkilere küsmektense kalp kırıklığını gidermek için bir önceki ilişkilerinde yaşayamadığı, yaşamadığı durumları listesine ekleyerek beklentilerini düzenler. Çocukluğundan itibaren okuduğu masallar, romanlar, izlediği filmler ve dinlediği hikayelerle hayalini kurduğu ilişki beklentisi vardır. Yavaş yavaş tanımaya başladığımız bir kişide bu özellikleri görmek kalp ritmini artırabilir ve duygusal yoğunluk tuzaklara açık hale gelmeye neden olabilir.

Türkçeye aşk bombardımanı olarak çevrilen Love Bombing ise ilişkilerde özellikle günümüzde sıklıkla kullanılan bir manipülasyon tekniğidir ve tuzakların başında yer alır. Bu manipülasyonu uygulayan, kişideki duygusal yalnızlığı farkedip de bunu uygulayabileceği gibi tamamen ilişkileri yaşama biçimi ve bir alışkanlığı da olabilir. Tehlikelidir ve bombardımana uğrayan kişide derin yaralar bırakır. Ancak bu manipülasyonun nasıl yapıldığı bilinirse kişinin kendisini koruması mümkündür.

Bir kişi hayal edelim. Bir anda hayatınıza girdi ve söylediği cümlelerle, yaptıklarıyla, aldıklarıyla ve paylaşımlarıyla sizi büyüledi. Bir anda hayatınızın pek çok yerinde var oldu, kendini gösterdi. Tüm bunlar çok kısa zamanda oldu. Sabah günaydın mesajlarıyla başlayan ve akşam yatana kadar sık sık mesaj atması, araması, sürekli merak halinde olması o yalnızlıkta hissedilen boşluğu bir anda doldurdu. Aradığın şeyin o olduğunu düşündürdü. Tanışalı çok kısa bir zaman olmasına rağmen pahalı hediyelerle, sürprizlerle karşınıza çıkar. Asla eli boş gelmez, her an bir planla karşına çıkar ve ince düşüncesiyle kendisine daha çok bağlar. İlişkinin büyüsüne kapılırsınız.

Bununla birlikte verdiği ilgiyi herkes görsün isterler. Ailenize, arkadaşlarınıza, kendi arkadaşlarına durmadan sizden ve ne kadar güzel, yakışıklı, zeki, becerikli, çalışkan olduğunuzdan bahsederler. Tek konuştuğu siz ve sizin eşsizliğinizdir... Başkalarının yanında da bu iltifatları, hediyeleri, sevgi gösterisini yapmak ve hatta bunları sanki karşılıksızmış gibi göstermek sizdeki duyguyu da kat kat artırıyor.

Genelde çok zeki olan ve bu manipülasyon tekniğini kullanan kişiler sizin ne duymak istediğinizi çok iyi bilir. Hassas noktalarınızı yakalar ve zaman zaman bu noktaları okşarlar. Haksızlığa mı uğradınız, beğenilmediniz mi, övgüye mi ihtiyacınız var hepsini alır ve size ara ara istediğiniz şeyleri vererek tatmin etmeye çalışır. Bu davranışlar sonucu gevşer ve bir şekilde bağımlısı haline gelirsiniz.

Ve artık sizi ruh ikizi olduğunuza ikna etmeye çalışır. Yaşam amacınızın birbirinizle olmak olduğunu, karşılaşmanızın bir mucize olduğunu söyleyip duran kişi karşısında siz de kontrolünüzü kaybedip hayallerinizde kurduğunuz ilişkiyi yaşadığınıza inanmaya başlıyorsunuz. Acı gerçek şu ki manipülasyonu yapan kişi günün birinde sizi daha iyi kullanabilmek için ilişkinin başında sizi her açıdan besliyor. Sizin bağlılık geliştirmenizle ise iş farklı bir boyuta geçiyor.

İlgi hoşunuza gitse dahi herhangi bir sınır çizmek istediğinizde karşı taraftan aşırı bir tepki görmeye başlıyorsunuz. Bir an da tüm ilgisini geri çekerek sizin özgürlüğünüzü cezalandırmaya karar veriyor. Azalan ilgi ve geri çekilen bir partner görünce suçluluk hissederek onun isteklerini kabullenici bir tutum sergilemeye başlıyorsunuz. Bunu da garantiye alan kişi artık gücü eline geçirerek reçete gibi size isteklerini sunmaya başlıyor. Siz de günün birinde tekrar eski ilgisini, alakasını kazanabilmek için onun her istediğini yapan ve kendine yabancılaşan bir kişiye dönüşüyorsunuz. Ancak ne var ki o ilgi asla eskisi gibi gelmiyor.

Bu kişilere karşı kendinizi koruduğunuz zaman zarar almadan ilişkilerinizi sürdürebilirsiniz. Hayatınıza hızla girmeye çalışan kişilere, bir haftada hayatının merkeziymişsiniz gibi davranan kişilere karşı daha dikkatli ve sorgulayıcı olarak bir kalkan oluşturabilirsiniz.

Unutmayın ki romantik bir kişi ilişkinin her döneminde romantiktir. İlgisinde dengesizlik olan kişi bir manipülatör olabilir!


48 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page