top of page

ÖZÜR DİLEMELİYİ MİYİM?

Hiç kendiniz olduğunuz için özür dilemeye zorlandınız mı ya da bunu bir mecburiyet olarak gördünüz mü? Düşünceleriniz, duygularınız, zaaflarınız ve beklentileriniz için suçluluk hissettiniz mi?


Özür dilemek ilişkilerde duygusal bağı güçlendiren gerekli bir beceridir. Ancak içtenlikle ve olması gerektiği şekilde dile geldiğinde işlevini gerçekleştirir. Her özürün amacını gerçekleştirdiğini söylemek mümkün değildir. Çok sık veya gerekmedikçe özür dilemek ilişkilere zarar veren tarafta yer alıyor. Eminim ki sizin de çevrenizde -çok yakınınızda- çatışmalardan kaçınmak, iyi bir insan (?) olarak anılmak için en favori cümlesini özür dilerim olarak seçenler vardır. Bu kişiler için karşı tarafın hisleri o kadar önemlidir ki sık sık özür dileyip beğeni, onay toplamak için sorumluluk üstlenirler. Yaptıkları, yapmadıkları ve hatta ilgileri olmayan her konuda özür dileyebilirler. Sorgulandıklarını hissettikleri anda otomatik bir tepki olarak özür dilerler. Bu bir özsaygı eksikliğinin göstergesidir. Oysa ki bazı durumlarda tartışma kaçınılmazdır. Her ne kadar önemsediğiniz ya da saygı duyduğunuz bir kişide olsa zaman zaman az da olsa birileriyle çatışmaya girebilir hatta birilerini incitebilirsiniz. Bu gibi durumlarda dilinizden dökülen özür dilerim cümlesi bağlarınızı güçlendirirken korkup kaçtığınız tartışma için defalarca özür dilemek ilişkilerinizde sizi oldukça zora sokacak bir cümle haline gelebilir.

Özür dilemek bir şekilde ortaya çıkan zararın bir parçası olduğunu kabul etmektir. Bu konuda oldukça hassas davranmalısınız çünkü temelde kusurlarınızı kabul etmek gerekir. Şimdi bugüne kadar ettiğiniz özürleri biraz düşünün. Tamamında hatalı mıydınız, yoksa kabul görmek, çatışmamak ve hakkınızda olumsuz düşünceler oluşturmamak için özrü dileyen taraf mısınız? Her özür dilemenizde kabul ettiğiniz eksik yanlarınız bir zaman sonra kendinize karşı düşünceleriniz olmaya başlayacak. Çok fazla özür diliyorum dolayısıyla ben çok hata yapıyorum düşüncesi sizin başarısız olmanız için çalışıp duracak ve kendine yeni kanıtlar bulmak için çabalayacak.


İlk başta kulağa garip gelecek ama güzel bir başlangıç için gerekli olan şey kendinizden özür dilemektir. Bu sayede kendinizi geçmiş hatalardan özgürleştirir, özdeğerinizi ve kendinizle ilgili düşünceleri düzenleme fırsatı yakalarsınız. Tüm bu yaşananlarda tamamen sizin suçunuz olmadığını kabul etmek kendinizi affetmenizi kolaylaştırır.


"İnsanların beni kullanmasına izin verdiğim ve hakkımı savunmadığım için kendimden özür diliyorum. Kendime karşı olan davranış biçimim için de kendimden özür diliyorum. "


33 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
Yazı: Blog2_Post
bottom of page